Mapa sanktuária pod textom
Takto sa nazýva budova priľahlá k ulici sestry Faustíny, postavená na mieste bývalej kláštornej vrátnice a poschodovej budovy, v ktorej sa kedysi nachádzali hosťovské izby pre sestry a infekčných chorých. V takejto izbe na prvom poschodí pravdepodobne od septembra 1937 niekoľko mesiacov žila svätá Faustína, ktorá bola vážne chorá na tuberkulózu a lekár jej odporúčal izoláciu. Až do konca decembra 1937 ešte pracovala na vrátnici pri hlavnej bráne a potom, pokiaľ bola schopná, na vrátnici v kláštore a v izbe „na člnku“, kde vyrábala háčkované obrusy na oltáre. V priebehu niekoľkých mesiacov sa toho izbe na „Antonínku“ udialo veľa. Sestra Faustína si do Denníčka zaznamenala viac ako päťdesiat mimoriadnych zjavení Ježiša a Panny Márie rôzneho druhu, ako aj svedectvá o bojoch so satanom. Najčastejšie ju navštevoval Ježiš (41-krát) a ich rozhovory sa týkali predovšetkým úlohy šíriť posolstvo Božieho milosrdenstva.
V łagiewnickom kláštore v októbri 1937, na bližšie neurčenom mieste, Ježiš zjavil sestre Faustíne túto formu úcty k Božiemu milosrdenstvu, ktorou je „hodina milosrdenstva“, teda modlitba v okamihu jeho umierania na kríži. O tretej hodine, povedal sestre Faustíne, pros o moje milosrdenstvo zvlášť pre hriešnikov a aspoň na krátku chvíľu sa zahĺb do môjho umučenia (…). Je to hodina veľkého milosrdenstva pre celý svet (Den. 1320). Na „Antonínku“ sa odohralo aj ďalšie zjavenie týkajúce sa hodiny milosrdenstva, v ktorom Ježiš nielen pripomenul túto formu úcty a prísľub všetkých milostí a časných dobier, ale dal aj spôsoby, ako ju praktizovať vykonaním krížovej cesty, návštevou Najsvätejšej sviatosti a zjednotením s ním, umierajúcim na kríži, kdekoľvek sa nachádzame o 15.00. Základom hoci len krátkej modlitby v túto hodinu má byť rozjímanie o milosrdnej Božej láske zjavenej v umučení a smrti Božieho Syna. Táto modlitba by mala byť adresovaná priamo Ježišovi a vo svojich prosbách by sme sa mali odvolávať na zásluhy jeho bolestného umučenia. V tejto hodine, prisľúbil Ježiš, nič neodmietnem duši, ktorá ma prosí pre moje umučenie (Den. 1320). Každý deň – nielen na Veľký piatok či každý piatok – je tretia hodina popoludní v každej zemepisnej šírke je privilegovaným časom, v ktorom sa môžeme v duchu preniesť na Golgotu a postaviť sa ku krížu pri Panne Márii a spojiť s umierajúcim Ježišom hoci len na chvíľu. A potom spojiť svoj životný kríž s jeho krížom a pre zásluhy jeho umučenia prosiť o potrebné milosti a milosrdenstvo pre nás i celý svet.
Na „Antonínku“ dal Ježiš aj prísľuby kňazom a všetkým ctiteľom Božieho milosrdenstva, keď povedal: Všetky duše, ktoré budú zvelebovať moje milosrdenstvo, šíriť jeho úctu a povzbudzovať iné duše k dôvere v moje milosrdenstvo, v hodine smrti nezakúsia strach (Den. 1540). Ježiš teda povýšil úlohu ohlasovať posolstvo Božieho milosrdenstva na jednu z foriem úcty k Božiemu milosrdenstvu popri obraze, sviatku, korunke a hodine milosrdenstva. Dal k nim aj prísľub láskavej starostlivosti v živote i v hodine smrti.
Aby poslanie ohlasovať svetu posolstvo milosrdenstva mohlo byť naplnené, Ježiš ustanovil „novú kongregáciu“, teda Apoštolské hnutie Božieho milosrdenstva, ktoré sa zrodilo z charizmy a mystickej skúsenosti sestry Faustíny. Tvoria ho rôzne klauzúrne a činné kongregácie, mužské a ženské, pustovníci, rôzne spoločenstvá, bratstvá a veriaci laici, ktorí svedectvom života, skutkom, slovom a modlitbou sprítomňujú vo svete milosrdnú Božiu lásku.
Jedným z týchto spoločenstiev je medzinárodné Združenie apoštolov Božieho milosrdenstva Faustínum, ktoré tu má svoje sídlo. Združuje kňazov, zasvätené osoby a veriacich laikov z 90 krajín sveta, ktorí sa chcú pripojiť k prorockému poslaniu svätej Faustíny. Združenie, ktoré založil kardinál Franciszek Macharski v roku 1996, ponúka systematickú formáciu apoštolov Božieho milosrdenstva vo viacerých jazykoch. Pri príprave formačných materiálov čerpá z Božieho slova, učenia Cirkvi a školy spirituality svätej Faustíny; organizuje rôzne stretnutia, duchovné cvičenia, kongresy, zjazdy a ohlasuje posolstvo Božieho milosrdenstva v Poľsku a iných krajinách.
Posolstvo milosrdenstva hlásame v tomto sanktuáriu pútnikom v mnohých jazykoch. Tejto misii slúži aj vydavateľstvo Misericordia, časopis „Posolstvo milosrdenstva“ (vychádza štvrťročne), tzv. korunka za zomierajúcich, večná korunka, prevádzkovanie našich webových stránok, účasť na širšom mediálnom a vedeckom priestore, ako aj v oblasti kultúry a umenia.
- Vstupná brána
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – ubytovanie, múzeum
- Kláštor
- „Antonínok“ – Združenie Faustínum
-
Kaplnka milosrdného Ježiša a hrob svätej Faustíny
- Oratórium – miesto smrti sv. Faustíny
- Kaplnka umučenia Pána
- Bazilika Božieho milosrdenstva
- Kaplnka sv. sestry Faustíny – talianska
- Kaplnka Communio Sanctorum – maďarská
- Kaplnka sv. Ondreja – gréckokatolícka
- Kaplnka Svätého kríža – nemecká
- Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie – slovenská
- Kaplnka ustavičnej adorácie
- Vyhliadková veža
- Kláštorný cintorín
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – reštaurácia, suveníry, prednášky
- Pastoračný dom – ubytovanie, reštaurácia
- Výchovné zariadenie sv. sestry Faustíny pre mládež
- Informačné centrum
- Nákupná pasáž – predajňa vydavateľstva Misericordia
- Aula sv. Jána Pavla II.
- Parkovisko – autá
- Parkovisko – autobusy a autá
- Toalety
- Most milosrdenstva – umožňuje prechod do Sanktuária svätého Jána Pavla II. a na zastávku električky.