Mapa sanktuária pod textom
Pred nami je nová dvojposchodová Bazilika Božieho milosrdenstva, ktorú posvätil pápež Ján Pavol II. a v ktorej celý svet zasvätil Božiemu milosrdenstvu. Pozemok pre jej výstavbu posvätil kardinál Franciszek Macharski v roku 1999 a o necelé tri roky neskôr – 17. augusta 2002 – nový chrám posvätil pápež Ján Pavol II. V roku 2003 jej bol udelený titul bazilika minor, o čom svedčí tabuľa pred hlavným vchodom. V predsieni baziliky sa nachádza základný kameň z Golgoty a pamätné tabule pripomínajúce púte troch pápežov, ktorí baziliku navštívili: Jána Pavla II. (17. augusta 2002), Benedikta XVI. (27. mája 2006) a Františka (30. júla 2016).
Bazilika postavená podľa projektu Witolda Cęckiewicza tvarom pripomína loď a spája sa s modernou „archou zmluvy“, v ktorej nájdu spásu všetci, ktorí dôverujú Božiemu milosrdenstvu. V presbytériu sa za veľkým kamenným oltárom nachádza bohostánok v tvare zemegule s načrtnutými kontinentmi, ktorý je obklopený kríkom kmásaným silným vetrom, symbolizujúcim moderný svet alebo človeka zmietaného rôznymi prúdmi. Do tohto kríka nad bohostánkom je vložený obraz milosrdného Ježiša (maliar Jan Chrząszcz), ktorý pripomína, že v Božom milosrdenstve svet nájde pokoj a človek šťastie, ako povedal svätý Ján Pavol II. Vedľa neho sú obrazy apoštolov milosrdenstva: sv. sestry Faustíny a sv. Jána Pavla II. od Teresy Śliwky-Moskal.
Na stenách oddeľujúcich presbytérium od hlavnej lode sa nachádza obraz Matky Božieho milosrdenstva z Ostrej Brány (maliar Jan Chrząszcz) a na druhej strane modlitba zasvätenia sveta Božiemu milosrdenstvu, ako aj vitríny s votívnymi darmi. Pod obrazom Matky Božej stoja dva zvony: jeden venovaný Jánovi Pavlovi II. (daroval ho zvonolejár Michał Woźniak z Przemyśla) a druhý, „Zvon nádeje“, ktorý posvätil arcibiskup Marek Jędraszewski (2020). Vo vertikálnych okenných priestoroch a nad chórom sa nachádzajú vitráže. Tá druhá, s rozmermi 148 m2 , je najväčšia v Krakove. Zobrazuje obrovské slnko so žiariacim krížom v pozadí – symbol viery a najvýrečnejšie znamenie Božieho milosrdenstva. Pod čiarou horizontu je more, ktoré farebne ladí s bočnými vitrážami v bazilike, ktoré majú navodiť dojem, že sa vynárajú z hlbín oceánu. Vitráže navrhli architekt baziliky v łagiewnikoch Witold Cęckiewicz a umelkyňa Małgorzata Toborowicz. Na chóre sa nachádza monumentálny 72-hlasový organ vyrobený v rokoch 2017 – 2018, ktorý posvätil arcibiskup Marek Jędraszewski. Pod chórom ešte stoja za pozornosť sväteničky, na ktorých sú znaky hovoriace o našom krstnom znovuzrodení a vstupe do Božieho sveta. Dno sväteničiek má farbu mora a je v nich znak ryby, symbol kresťanov. Na kropeničke vo forme krstiteľnice je nápis: Ako v Adamovi všetci zomierajú, tak v Kristovi všetci ožijú (1 Kor 15, 22). Na stĺpe, ktorý podopiera misu sväteničky, vidíme symboly, ktoré pripomínajú hriech a milosť: jablko a chlieb.
V tejto svätyni pápež Ján Pavol II. 17. augusta 2002 zasvätil svet Božiemu milosrdenstvu. Veriacim sa takto prihovoril: Dnes chcem v tomto sanktuáriu slávnostne zasvätiť svet Božiemu milosrdenstvu. Konám to s vrúcnou túžbou, aby sa posolstvo o milosrdnej Božej láske, ktoré tu bolo ohlásené prostredníctvom sestry Faustíny, dostalo ku všetkým obyvateľom zeme a naplnilo ich srdcia nádejou. Predtým, v deň svätorečenia sestry Faustíny v roku 2000, odovzdal Ján Pavol II. toto posolstvo celej Cirkvi na tretie tisícročie viery, aby ľudia lepšie spoznali pravú tvár Boha a človeka. Vyznal, že nastal čas, aby posolstvo o Božom milosrdenstve vlialo nádej do ľudských sŕdc a stalo sa zárodkom novej civilizácie – civilizácie lásky.
Každoročne sa v tejto bazilike a pri poľnom oltári slávi Sviatok Božieho milosrdenstva, na ktorý prichádzajú pútnici z desiatok krajín celého sveta. V łagiewnickom sanktuáriu sa tento sviatok spontánne slávi od roku 1944. V roku 1985 krakovský arcibiskup metropolita kardinál Franciszek Macharski ako prvý oficiálne zaviedol tento sviatok vo svojej diecéze a o desať rokov neskôr Svätá stolica dala súhlas na slávenie tohto sviatku vo všetkých diecézach v Poľsku. V deň svätorečenia sestry Faustíny pápež Ján Pavol II. zaradil sviatok Božieho milosrdenstva do liturgického kalendára celej Cirkvi. Splnilo sa tak želanie Ježiša, ktorý sestre Faustíne povedal, že chce, aby prvá nedeľa po Veľkej noci bola sviatkom milosrdenstva.
Ježiš v početných zjaveniach vysvetlil cieľ ustanovenia tohto sviatku, jeho miesto v liturgickom kalendári, prípravu i spôsob slávenia a spojil s ním veľké prisľúbenia. Prípravou na tento sviatok je novéna k Božiemu milosrdenstvu, o ktorej Ježiš povedal: V tejto novéne udelím dušiam všetky milosti (Den. 796). S týmto sviatkom a konkrétne so svätým prijímaním prijatým v tento deň Ježiš spojil najväčší prísľub – milosť úplného odpustenia vín a trestov, ktorá je jednou z milostí svätého krstu. Podmienkou na jej získanie je dobrá spoveď, ktorú je možné vykonať skôr, lebo ide o to, aby človek nemal náklonnosť ani k ľahkému hriechu, postoj dôvery v Boha, teda túžba plniť jeho vôľu a aktívna láska k blížnemu. V tento deň, ubezpečil Ježiš, sú otvorené všetky Božie pramene, cez ktoré prúdia milosti. Nech sa nebojí priblížiť ku mne žiadna duša, hoci by jej hriechy boli ako šarlát (Den. 699).
Každoročne sa tieto Ježišove slová napĺňajú, o čom svedčia svedectvá veriacich. Tu je jedno z nich. Na sviatok milosrdenstva sa do łagiewnik vybral so skupinou známych istý mladý Slovák, ktorý už vo svojom živote zažil veľa závislostí. Drogové večierky, ženy, alkohol, zanechanie školy, rodiny a nakoniec mágia, ktorá mu mala priniesť spásu, ale strhla ho na ešte väčšie dno. Mal také intenzívne drogové tranzy, že sa už nedokázal ovládať. Prepadal stavom strachu, beznádeje a paranoje a mal pocit, že sa naňho všetko rúca. Vtedy zistil, že medzi jeho rôznymi bohmi je aj Ježiš a že je úplne iný ako ostatní bohovia, pretože je Láska. Na Sviatok Božieho milosrdenstva prišiel do łagiewnik, aby videl toto miesto, o ktorom už počul. S úžasom videl zástupy ľudí, ktorí na kolenách prednášali Bohu svoje prosby. Po mnohých rokoch sa rozhodol ísť na spoveď. Padol na kolená a prosil Boha, aby mu odpustil všetko zlé, čo urobil. Potom prijal sväté prijímanie a cítil sa taký šťastný, že sa rozplakal. V ten deň ho Boh uzdravil zo všetkých závislostí a jeho život sa úplne zmenil.
Každý deň v bazilike slúžia kňazi nielen sväté omše, ale vysluhujú aj sviatosť zmierenia (počas pracovných dní od 8.00 do 19.00 a v nedeľu od 9.00 do 19.00). Ježiš o tejto sviatosti povedal sestre Faustíne, že sa v nej dejú najväčšie zázraky. Aby sme ten zázrak dosiahli, netreba ísť na ďalekú púť ani vykonať nejaké vonkajšie obrady. Stačí pristúpiť s vierou k nohám môjho zástupcu a povedať mu o svojej úbohosti a zázrak Božieho milosrdenstva sa prejaví v celej plnosti. Aj keby duša bola ako rozkladajúca sa mŕtvola a aj keby z ľudského pohľadu už nebolo pre ňu vzkriesenia a všetko bolo už stratené, nie je tak u Boha. Zázrak Božieho milosrdenstva vzkriesi takú dušu v celej plnosti. Ó, úbohí, ktorí nečerpáte z tohto zázraku Božieho milosrdenstva, nadarmo budete volať, keď už bude neskoro (Den. 1448).
Pri návšteve baziliky v uvedených dňoch môžu veriaci po zbožnej modlitbe Otče náš a Verím v Boha získať za obvyklých podmienok úplné odpustky.
- Na výročný deň posviacky baziliky (17. augusta).
- Na výročný deň titulu baziliky (Nedeľa Božieho milosrdenstva).
- Na sviatok sv. Petra a Pavla (29. júna).
- Na výročný deň udelenia titulu bazilika minor (6. marca).
- Raz ročne, v deň určený miestnym ordinárom (na sviatok sv. Faustíny Kowalskej – 5. októbra).
- Raz v roku v deň, ktorý si každý z veriacich slobodne vyberie.https://www.misericordia.eu/
Online vysielanie na webovej stránke rektorátu sanktuária: www.misericordia.eu
- Vstupná brána
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – ubytovanie, múzeum
- Kláštor
- „Antonínok“ – Združenie Faustínum
-
Kaplnka milosrdného Ježiša a hrob svätej Faustíny
- Oratórium – miesto smrti sv. Faustíny
- Kaplnka umučenia Pána
- Bazilika Božieho milosrdenstva
- Kaplnka sv. sestry Faustíny – talianska
- Kaplnka Communio Sanctorum – maďarská
- Kaplnka sv. Ondreja – gréckokatolícka
- Kaplnka Svätého kríža – nemecká
- Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie – slovenská
- Kaplnka ustavičnej adorácie
- Vyhliadková veža
- Kláštorný cintorín
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – reštaurácia, suveníry, prednášky
- Pastoračný dom – ubytovanie, reštaurácia
- Výchovné zariadenie sv. sestry Faustíny pre mládež
- Informačné centrum
- Nákupná pasáž – predajňa vydavateľstva Misericordia
- Aula sv. Jána Pavla II.
- Parkovisko – autá
- Parkovisko – autobusy a autá
- Toalety
- Most milosrdenstva – umožňuje prechod do Sanktuária svätého Jána Pavla II. a na zastávku električky.