Mapa sanktuária pod textom
Sme sa na mieste, kde sa kedysi nachádzala vonkajšia brána kláštora (vrátnica) v nízkej jednoposchodovej budove. Práve tu sv. sestra Faustína pracovala niekoľko mesiacov v poslednom roku svojho života a Ježiš k nej prišiel v podobe chudobného mladíka. Vrátnica sa nachádzala pri hlavnej vstupnej bráne, keďže celý areál, obkolesený múrom, bol určený výlučne pre sestry Kongregácie Matky Božieho Milosrdenstva a chovanice. Na vstupnej bráne bol v tom čase veľký nápis: „Józefów“, lebo sestry boli presvedčené, že svätý Jozef sa postaral, aby vznikla táto fundácia, a považovali ho za hospodára tohto areálu. Kláštorný komplex, vybudovaný v neogotickom štýle podľa projektu Karola Zarembu, vznikol na základe fundácie kniežaťa Aleksandra Lubomirského, finančníka a filantropa. Cieľom fundácie bolo vytvoriť podmienky pre dievčatá a ženy, ktoré chceli zmeniť svoj život tak, že sa vydajú na cestu obrátenia, budú na sebe pracovať a pripravovať sa na život v spoločnosti.
V Dome milosrdenstva, ako sa nazývalo východné krídlo kláštornej budovy určené na vykonávanie apoštolského diela, bývalo 100 až 160 chovaníc, ktoré sem spočiatku prichádzali z vlastnej vôle, aby zmenili svoj život. V priebehu rokov boli prijímané aj mladšie dievčatá, ktoré odporučili ich rodičia alebo štátne inštitúcie. Život sestier a chovaníc napĺňala modlitba, práca a dobre organizovaný odpočinok. Vo výchovnej práci sa kládol dôraz na motivácie plynúce z viery, pestovala sa úcta k slobode a dôstojnosti ľudskej osoby. Dôležitú úlohu zohrávala aj práca, ktorá bola nielen zdrojom obživy, ale aj nástrojom formovania kresťanských čností a pravých charakterov.
Každý, kto býval v kláštornej budove alebo si chcel niečo vybaviť, vchádzal cez túto bránu a vrátnicu. Sestra Faustína ňou prvýkrát prešla ako Helena Kowalská v januári 1926, keď prišla dokončiť postulát a vykonať dvojročný noviciát, po ktorom bola ešte pol roka v Krakove. Potom sa sem vrátila na duchovné cvičenia a večné sľuby (apríl – máj 1933) a v máji 1936 prišla opäť na dlhší pobyt. Od septembra 1937 si v tejto vrátnici niekoľko mesiacov plnila rehoľné povinnosti. V tom čase bránu kláštorného areálu strážil cherubín, ktorého videla, a jedného jesenného dňa roku 1937 ju na tomto mieste navštívil sám Ježiš v podobe chudobného mladíka. Prišiel vo veľmi roztrhaných šatách, bosý a s odkrytou hlavou; bol veľmi premrznutý, lebo deň bol daždivý a chladný. Požiadal o teplé jedlo, a keď ho zjedol, predstavil sa jej a povedal: Do mojich uší sa dostalo dobrorečenie chudobných, ktorí ma zvelebujú, keď odchádzajú z vrátnice. Páčilo sa mi toto tvoje milosrdenstvo… a preto som zišiel z trónu, aby som ochutnal plody tvojho milosrdenstva (Denníček 1312).
Túto udalosť pripomína basreliéf vo vestibule budovy, ktorá vznikla na mieste bývalej vrátnice. Nachádza sa tu „Dom sv. sestry Faustíny“ s izbami pre pútnikov a tých, čo si robia duchovné cvičenia. Vedľa recepcie je v zrekonštruovanej rehoľnej izbe zriadené malé múzeum, v ktorom si môžeme pozrieť predmety patriace apoštolke Božieho milosrdenstva: sošky z jej rodinného domu, lampu, pri ktorej písala Denníček v kláštore vo Vilniuse, pohár z krakovskej jedálne, jej plášť, ako aj predmety každodennej potreby. Takúto samostatnú izbu mala len predstavená a sestry bývali vo veľkých spálňach, v ktorých boli vytvorené malé izby oddelené plátennými zástenami.
- Vstupná brána
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – ubytovanie, múzeum
- Kláštor
- „Antonínok“ – Združenie Faustínum
-
Kaplnka milosrdného Ježiša a hrob svätej Faustíny
- Oratórium – miesto smrti sv. Faustíny
- Kaplnka umučenia Pána
- Bazilika Božieho milosrdenstva
- Kaplnka sv. sestry Faustíny – talianska
- Kaplnka Communio Sanctorum – maďarská
- Kaplnka sv. Ondreja – gréckokatolícka
- Kaplnka Svätého kríža – nemecká
- Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie – slovenská
- Kaplnka ustavičnej adorácie
- Vyhliadková veža
- Kláštorný cintorín
- „Dom sv. sestry Faustíny“ – reštaurácia, suveníry, prednášky
- Pastoračný dom – ubytovanie, reštaurácia
- Výchovné zariadenie sv. sestry Faustíny pre mládež
- Informačné centrum
- Nákupná pasáž – predajňa vydavateľstva Misericordia
- Aula sv. Jána Pavla II.
- Parkovisko – autá
- Parkovisko – autobusy a autá
- Toalety
- Most milosrdenstva – umožňuje prechod do Sanktuária svätého Jána Pavla II. a na zastávku električky.