Apoštolské hnutie Božieho milosrdenstva sa začalo rozvíjať ešte za života sv. sestry Faustíny podľa toho, ako sa šírila úcta k Božiemu milosrdenstvu vo formách, ktoré odovzdala. V roku 1937 otec Michal Sopoćko vydal v Krakove obrázky s Korunkou Božieho milosrdenstva a knižku s modlitbami k Božiemu milosrdenstvu pod názvom „Kristus, Kráľ milosrdenstva“. Sestry Kongregácie Matky Božieho Milosrdenstva, ktoré ich získali, ako aj všetci, ku ktorým sa tieto modlitby dostali a modlili sa ich, už uskutočňovali úlohu vyprosovať Božie milosrdenstvo pre celý svet. Takto sa stali prvými ľuďmi v apoštolskom hnutí Božieho milosrdenstva.
Dynamický vývoj úcty k Božiemu milosrdenstvu, a teda aj apoštolského hnutia Božieho milosrdenstva, sa časovo zhodoval s rokmi druhej svetovej vojny a povojnovým obdobím. V týchto ťažkých časoch ľudia hľadali nádej, svetlo a moc v Božom milosrdenstve, a preto boli veľmi populárne obrazy Milosrdného Ježiša ako aj korunka a novéna, ktoré zapísala sestra Faustína. Rástli zástupy ctiteľov Božieho milosrdenstva. Vznikali nové spoločenstvá, apoštoláty a centrá, ktoré sa zaviazali šíriť úctu k Božiemu milosrdenstvu.
Tento spontánny proces bol spomalený po vydaní oznámenia Svätej stolice v roku 1959, ktoré zakazovalo šírenie úcty k Božiemu milosrdenstvu vo formách, ktoré odovzdala sestra Faustína. Následne Kongregácia sestier Matky Božieho Milosrdenstva ako aj marianisti v USA a iné centrá poslúchli nariadenia oznámenia a prestali šíriť informácie o živote a poslaní sestry Faustíny vrátane foriem úcty, ktorú odovzdala. Táto doba (19 rokov), ktorú predpovedala sestra Faustína, nebola strateným časom, pretože sa v tomto období konal diecézny proces o živote a čnostiach sestry Faustíny. Profesor I. Różycki urobil dôkladnú analýzu spisov Apoštolky Božieho milosrdenstva a položil základy pre úctu k Božiemu milosrdenstvu vo formách, ktoré odovzdala. Kongregácia pallotínov zorganizovala teologické sympózium venované tajomstvu milosrdenstva ako aj poslaniu sestry Faustíny. Ovocím tohto sympózia boli knižné publikácie.
Ďalšia etapa rozvoja apoštolského hnutia Božieho milosrdenstva sa začala zrušením oznámenia Svätej stolice v apríli 1978 a pokračuje dodnes. Do hnutia sú zapojené staré a nové kongregácie, rôzne bratstvá, asociácie, apoštoláty, spoločenstvá a jednotlivci, ktorí plnia úlohu ohlasovania posolstva milosrdenstva svetu prostredníctvom svedectva života v duchu dôvery k Bohu a milosrdenstva voči blížnym, prostredníctvom diel milosrdenstva, slova a modlitby. Obrovský vplyv na rozvoj tohto hnutia malo blahorečenie a svätorečenie sestry Faustíny, ako aj učenie Svätého Otca Jána Pavla II. (vrátane encykliky Dives in Misericordia) a jeho cesty do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove. Dnes má apoštolské hnutie Božieho milosrdenstva milióny ľudí po celom svete, ktorí rôznym spôsobom pokračujú v poslaní sv. sestry Faustíny. viac