Charakteristický rys školy duchovnosti sestry Faustíny je kontemplácia Božieho milosrdenstva v každodennom živote. Získané rozjímanie – podľa Tanquereya – je zjednodušená modlitba pocitov, akt jednoduchého hľadenia na Boha v kombinácii s pocitom obdivu a lásky. Duše, ktoré prichádzajú do stavu kontemplácie, nepotrebujú dlhé úvahy ani rozumové očakávania, ale poznajú Boha dosť spontánne, bez zdôvodnenia, chodia pred Pánovou tvárou a milujú Boha v inštinktívnej láske tak ako dieťa miluje dobrú matku. Pre takéto duše je ťažké pochopiť, ako je možné Boha nemilovať, ako sa dá žiť bez neho.
Svätá sestra Faustína učí, ako rozjímať o Bohu v každodennom živote, to znamená, objaviť ho v duši a prežívať s ním celý život. Nehľadám šťastie inde ako vo svojom vnútri, v ktorom prebýva Boh. Teším sa z Boha vo svojom vnútri. Tu sa s ním ustavične spájam, tu s ním prežívam najväčšiu dôvernosť, tu som s ním bezpečná, tu nesiaha ľudský zrak. Najsvätejšia Panna ma pobáda k takémuto prebývaniu s Bohom (Denníček 454; porov. Denníček 1793).
Kontemplácia Boha v každodennom živote slúži jednoduchá praktika, ktorú použila sestra Faustína v rehoľnom živote, a keď ju chcela zmeniť, Ježiš to nedovolil, pretože vedel, aké veľké výhody prináša pre duchovný život. Táto praktika spočíva v tom, že sa spojíme s Ježišom, ktorý žije v duši, napríklad strelnou modlitbou (krátke modlitbové volanie). Dôsledné uplatňovanie tejto praktiky prináša bohaté ovocie v duchovnom živote: rozvíja osobný vzťah lásky k Bohu a vedie k stále väčšej účasti na Ježišovom živote a poslaní. Umožňuje nám žiť náš život s ním vo všetkých dimenziách. S ním idem do práce – napísala sestra Faustína – s ním idem na rekreáciu, s ním trpím, s ním sa teším, žijem v ňom a on vo mne. Nikdy nie som sama, lebo on je mojím stálym spoločníkom. Je prítomný v každom okamihu (Denníček 318). Takéto rozjímanie o milosrdenstve v každodennom živote si nevyžaduje izoláciu od sveta, pobyt v kláštore, ale môže sa použiť v každom povolaní. V časoch veľkého strachu, keď necítime bezpečie a lásku, Boh skrze život svätej sestry Faustíny pripomínal pravdu o živote v ľudskej duši, o ktorej sv. Ján písal vo svojom evanjeliu a vyzýval prebývať s ním v hĺbke svojho bytia.viac